Operacje związane z listą danych |
![]() ![]() ![]() |
Dostępne operacji na listach danych
"Operacje związane z Listą danych", są to czynności wykonywane na nich:
"Sortowanie" jest to układanie danych w kolejności od najmniejszej do największej wartości w kolumnie lub w odwrotnej kolejności. Po wybraniu punktu menu "Sortowanie" mamy uaktywnioną możliwość sortowania danych. Aby posortować dane należy kliknąć na wybraną kolumnę. Sortować można narastająco lub malejąco. Kolejność sortowania jest przedstawiona kierunkiem wskazanym przez trójkącik z prawej strony nagłówka kolumny.
Istnieje możliwość łączenia dowolnych ustawień "Sortowania" z Grupowaniem i Filtrowaniem lub wszystkich razem. Ważne!!! Przy pracy w sieci wykonywanie operacji: "Sortowanie", Grupowanie, Filtrowanie powoduje pobieranie danych z sieci lokalnej lub zewnętrznej, co obciąża pracę komputera.
Wybranie "Grupowanie" umożliwia grupowanie danych wg kolumn oraz ich przeglądanie grupami w celu wykonania na nich operacji przewidzianych przez system (np: zliczanie wartości). Grupowanie polega na układaniu danych na liście danych w zbiór (grupy danych) według wybranej wartości (kolumny). Po uaktywnieniu grupowania pojawia się strefa grupowania.
"Strefa grupowania" jest to miejsce, gdzie należy przeciągać kolumny, aby dane zostały pogrupowane według tych kolumn. To, czy dobrze umieszczamy przesuwaną kolumnę obrazują zielone strzałki, które pojawią się dopiero wtedy, gdy kolumna znajduje się w strefie grupowania.
Przy grupowaniu, Nagłówki kolumn należy przesunąć tylko do "Strefy grupowania". Po wysunięciu nagłówka poza Strefę grupowania pojawi się "czarny krzyżyk" (rys.11). Puszczenie myszką nagłówka kolumny poza strefą grupowania powoduje zniknięcie kolumny i należy ją ponownie odkry.
Grupować można nie tylko według jednej kolumny, ale również według kilku kolumn. Do Strefy grupowania można przeciągnąć kilka kolumn. Kolumny te ułożą się w opadającą w dół linię. Według tego, w jakiej kolejności są od góry w dół ustawione kolumny w "Strefie grupowania", grupowane są informacje na "Liście danych". Jeżeli do "Strefy grupowania" są przeciągnięte dwie kolumny, to najpierw dane są grupowane według pierwszej kolumny, a w ramach pierwszej kolumny jest pogrupowana druga kolumna. Kolejność może być inna i nie ma konieczności przeciągania kolumny z powrotem do paska nagłówków. Kolejność kolumn można zamieniać w Strefie grupowania.
Kliknięcie lewym przyciskiem myszki na znak „+” przy nazwie grupy powoduje rozwinięcie tej grupy. Wynikiem tego jest pojawienie się wszystkich pozycji dla tej grupy. Natomiast kliknięcie myszki na znak „–” zwija grupę. Z grupowaniem łączy się punkt Szybkie zliczanie wartościi i Pełne zliczanie wartościi. Istnieje możliwość łączenia dowolnych ustawień "Grupowania" z Sortowaniem i Filtrowaniem lub wszystkich razem.
Wybranie "Filtrowanie" umożliwia przeglądanie danych według wybranych/zadanych kryteriów. Efektem uaktywnienia "Filtrowanie" jest pojawienie się "kwadratu z trójkącikiem" (rys.20) w każdej kolumnie obok nazwy kolumny. Po kliknięciu na taki trójkącik jest możliwość filtrowania według:
Można wtedy wybrać jakąś wartość i zostaną pokazane tylko te pozycje danych, które w danej kolumnie (według której filtrujemy) posiadają tą wybrana wartość.
Istnieje możliwość łączenia dowolnych ustawień "Filtrowania" z Sortowaniem oraz Grupowaniem lub wszystkich razem. Ważne!!! Przy pracy w sieci wykonywanie operacji: "Sortowanie", Grupowanie, Filtrowanie powoduje pobieranie danych z sieci lokalnej lub zewnętrznej, co obciąża pracę komputera.
AgroSystem daje możliwość wyboru różnych typów zliczeń wartości. W "Pełnym zliczaniu wartości" można wprowadzać inne ustawienia zliczeń dla Stopki, Stopki grupy i Grupy.
Wybranie punktu menu "Pełne zliczanie wartości" powoduje pojawienie się nowego okna o nazwie „Ustawianie zliczania wartości”. W kolumnach: Grupa, Stopka grupy i Stopka dla każdego z dostępnych póll można ustawić jedną z sześciu wartości: "Suma", "Wartość minimalna", "Wartość maksymalna", "Ilość", "Wartość średnia" i "Nic" (nic nie będzie zliczane).
Różnice między zliczaniem szybkim i pełnym W szybkim zliczaniu wartości przy wyborze np. "Sumy" automatycznie ustawi się suma dla grupy, stopki grupy i stopki. Natomiast w "Pełnym zliczaniu wartości" jest możliwość ustawienia zliczania innej wartości dla każdego z tych elementów (Grupa, Stopka grupy i Stopka).
Jeżeli w menu jest zaznaczony punkt "Stopka grupy zawsze widoczna", to stopka dla grupy jest widoczna przy rozwiniętej i przy zwiniętej grupie. Jeżeli pozycja nie jest zaznaczona, to Stopka grupy jest widoczna tylko wtedy, gdy Grupa jest rozwinięta.
Wybranie punktu menu "Odkryj zakryj kolumny" powoduje otwarcie okna „Dostosowanie". Panel „Kolumny” pokazuje nagłówki kolumn, które nie są w danej chwili widoczne. Aby ukryć kolumnę wystarczy przeciągnąć myszką dany nagłówek kolumny do okna "Dostosowanie". Uwaga!!! Przeciąganie polega na kliknięciu lewym przyciskiem myszki i przeciągnięciu z wciśniętym przyciskiem do wybranego miejsca. Następnie należy puścić przycisk myszki. Aby przywrócić ukrytą kolumnę, należy postąpić odwrotnie – przenieść wybrany nagłówek z panelu "Kolumny" do paska nagłówków. Nieużywane kolumny można również ukryć wyciągając nagłówek kolumny myszką na środek pola tabeli i puścić w miejscu, gdzie pokaże się czarny krzyżyk (jak na rys.27). Uwaga!!! Należy pamiętać, aby przy każdym otwarciu okna "Dostosowanie" przełączyć na panel "Kolumny". "Bandy" są zawsze puste, gdyż nie są w programie używane.
"Dane powiązane" dają możliwość przeglądania danych związanych z już wyświetlaną listą danych. Aby uaktywnić "Dane powiązane" należy z menu "Operacje związane z listą danych", wybrać punkt "Dane powiązane" i zaznaczyć "Pokaż dane powiązane". Otrzymujemy menu z listą wszystkich możliwych danych powiązanych oraz panel (z napisem "Wybierz dane powiązane"), w którym "Dane powiązane" są pokazywane. Aby zobaczyć dane w panelu "Danych powiązanych" ("Wybierz dane powiązane") należy wybrać z menu, jakie dane chcemy oglądać. Mogą wystąpić dwa rodzaje danych powiązanych:
"Dane powiązane", które są związane z całą tabelą będziemy starali się określać używając słowa "wszystkie". Na kolumnach tabeli "Danych powiązanych" można wykonywać operacje – Sortowanie, Grupowanie i Filtrowanie. Panel "Dane powiązane" można wyświetlić z prawej strony okna lub u dołu. Wyboru położenia tego panelu dokonuje się przez zaznaczenie "U dołu" lub "Z prawej" w menu rozwijanym w "Dane Powiązane".
Powyższy rysunek przedstawia sytuację, gdy "Dane powiązane" zostały ustawione z prawej strony tabeli, a następnie pogrupowane. Jeżeli chcemy zlikwidować "Dane powiązane", wybieramy jeszcze raz z menu punkt "Dane powiązane" i po odznaczeniu "Pokaż dane powiązane" zniknie zaznaczenie oraz zamknie się panel z danymi powiązanymi.
Jeżeli mamy dane pogrupowane, wybranie "Rozwiń wszystkie" powoduje rozwinięcie pozycji danych dla każdej grupy.
Wybranie punktu menu "Zwiń wszystkie" powoduje, że wszystkie pozycje danych są zwijane i pokazywane są tylko grupy. Opcji tej używamy, gdy jest konieczne szybkie zwinięcie list danych, które wcześniej zostały zgrupowane, a następnie częściowo rozwinięte.
System umożliwia zapamiętywanie dowolnej ilości ustawień kolumn. „Zapisz” dotyczy ustawienia kolumn z wyświetlanymi wartościami względem siebie. Korzystając z grupowań, sortowań i filtrowań możemy uzyskać różne rodzaje zestawień zapisać je pod własną nazwą.
"Wczytaj" umożliwia wczytanie wcześniej zapisanych ustawień. Po wybraniu punktu menu "Wczytaj" pokaże się okno z listą wcześniej zapisanych ustawień. W oknie "Zapamiętane ustawienia" można wybrać, które ustawienie ma być ustawieniem domyślnym.
Wczytanie ustawień oryginalnych zaproponowane przez autora programu. Przy starcie programu dla każdej z tabel wczytywane jest domyślne ustawienie, które zaznaczone jest jako wczytywane domyślne. Dopóki użytkownik sam nie zmieni, domyślnym ustawieniem jest "Pierwsze".
Może nastąpić sytuacja, gdy podczas pracy w programie użytkownik zmieni ustawienia, których odwrócenie będzie skomplikowane. Wtedy można powrócić do ustawień zapisanych przed rozpoczęciem zmian wczytując "Ostatnio zapisane". |